ESIINTYJÄT

1986-2020

2018-silvia-ja-mina
Silvia ja minä, 2018
© Maarit Kytöharju
2016-concertoplanos
Concerto Planos, 2016
© Maarit Kytöharju
2014-uusinta
Uusinta Ensemble, 2014
© Maarit Kytöharju
2010-jorihulkkonen
Jori Hulkkonen, 2010
© Maarit Kytöharju
2004-UMO
UMO, 2004
© Maarit Kytöharju

Esiintyjät

Yli kolmenkymmenen vuoden aikana Tampere Biennalessa on esiintynyt laaja kirjo artisteja ja kamarimusiikkikokoonpanoja, niin Suomesta kuin ulkomailtakin. Myös orkesterimusiikki on alusta asti kuulunut kiinteästi festivaalin tarjontaan, ja vuodesta 2004 alkaen Tampere Filharmonialle on vakiintunut oma konserttipaikkansa ohjelmakartassa. Moderni taidemusiikki on Tampere Biennalen sydän, mutta iltaklubit ovat laventaneet festivaalin esiintyjäkaartia myös mm. elektronisen musiikin ja jazzin taitajiin.

FESTIVAALIT

Hae esiintyjiä selaimesi hakutoiminnolla (CTRL + F tai omppu + F).

1986

  • Avanti!
    Johtaa Olli Pohjola 
    Avanti! Lunaire
    Olli Pohjola, huilu | Kari Kriikku, klarinetti Sakari Oramo, viulu | Lea Pekkala, sello | Jouko Laivuori, piano
  •  
  • Jean Sibelius-kvartetti
    Yoshiko Arai, I viulu | Jaakko Vuornos, II viulu | Jouko Mansnerus, alttoviulu | Seppo Kimanen, sello
  •  
  • Pariisin suomalaisia
    Anssi Karttunen, sello | Tuija Hakkila, piano
  •  
  • Syvyyden Pinnalla
    Leena Gustavson, koreografia, puvut | Jukka Gustavson, musiikki, libretto | Tanssiryhmä Mobita: Tuula Linnusmäki, Sonja Rantala Sinikka, Saarela-Hakanen, Minna Saari, Auli Sirén Anne Tammilehto
  •  
  • Tamperelaisia
  • Olavi Hostikka, pasuuna | Leena Tahvanainen, urut | Pekka Ahonen, klarinetti | Viktória Tanitó-Hunyadi, piano | Martti Wiklund, viulu | Viktória Tanitó-Hunyadi, piano | Petri Salonen, viulu | Viktória Tanitó-Hunyadi, piano | Rainer Risberg, huilu | Sampo Liukko, sello | Viktória Tanitó-Hunyadi, piano | William Dyer, alttohuilu Viktória Tanitó-Hunyadi, piano | Petri Salonen, I viulu | Martti Wiklund, II viulu | Juha Arppola, II alttoviulu | Kaarle Husgafvel, sello
  •  
  • Cha Cha
    Markku Into, Seppo Pietikäinen | Muusikot : Tuomas Airola, Thomas Gabrielson, Jari Hongisto, Sampo Lassila, Jukka Mikkola, Jorma Tapio
  •  
  • Kohtaaminen
    Matti Rantanen, harmonikka, Jukka Tiensuu, cembalo
  •  
  • Tampereen kaupunginorkesteri
  • Johtaa Paavo Rautio
    Solisti Mikael Helasvuo, huilu
  •  
  • Jorma Tapion kvartetti
  • Jorma Tapio, saksofonit | Jari Hongisto, pasuuna, tuuba | Sampo Lassila, basso | Phil Kronqvist, rummut

1988

  • Avanti!
  • Johtaa Jukka-Pekka Saraste
  • YLE:n Musica Nova -konsertti: TOIMII-yhtye
  • Kesti-Kriikku-Nikula-Trio
  •  
  • Joyce
  • Ippe Kätkä – rummut | Jarkko Leivo – basso | Heikki J. Heinonen – kosketinsoittimet | Lucjan Czaplicki – puhaltimet
  • Mobita
  • Marjo Hämäläinen, Tuula Linnusmäki
  • Tuija Hakkila – Anssi Karttunen Duo
  • Tuija Hakkila, piano | Anssi Karttunen, sello
  • Tampereen kaupunginorkesteri
  • Johtaa Atso Almila Solisteina Jouko Harjanne, trumpetti ja Ulla Sipponen, laulu | Liisa Pohjola, Jouko Laivuori, Tuija Hakkila, Ilmo Ranta
  • Tapiolan Kuoro
  • Johtaa Erkki Pohjola Olli Pohjola, huilu
  • Kalmisto-kvartetti
  • Teppo Hauta-aho, basso | Paroni Paakkunainen, puhaltimet | Jarmo Sermilä, trumpetti | Jukka Wasama, lyömäsoittimet
  • Transistors
  • Enehielm, laulu, saksofoni | Elina Hurme, saksofoni, laulu | Mikael Renlund, pasuuna | Lauus Sandberg, koskettimet, hanuri, laulu | Ari Taskinen, koskettimet, kitara | Ulf Krokfors, kontrabasso | Jyrki Tapio, rummut
  • Duo Contemporain
  • Henri Bok, bassoklarinetti ja saksofonit | Evert le Mair, vibrafoni ja marimba

1990

  • Quator De Flûtes Arcadie
    Pierre-Yves Artaud, Pierre-Alain Biget, Ariette Leroy-Biget, Nicolas Brochot
  •  
  • Cluster
    Mikael Helasvuo, huilu | Pekka Savijoki, saksofoni | Jukka Savijoki, kitara | Tim Ferchen, lyömäsoittimet
  •  
  • Tampereen kaupunginorkesteri
    Johtaa Atso Almila
    Solistina Pierre-Yves Artaud, huilu
  •  
  • Tamia & Pierre Favre
    Tamia, laulu | Pierre Favre, lyömäsoittimet
  •  
  • Timo Korhonen, kitara
  •  
  • Turku Ensemble
    Timo Hanhinen, sello | Jukka Juvonen, piano | Riitta Liukkonen, viulu | Jukka Perksalo, sello | Anne Raitio-Eirola, huilu | Harri Sippel, alttoviulu | Juha-Pekka Vikman, viulu
  •  
  • Risberg-Salmela-Siskonen trio
    Rainer Risberg, huilu | Jorma Salmela, kitara | Hannu Siskonen, kitara | Matti Rantanen, harmonikka | Pekka Vesanen, kitara | Liisa Ruoho, huilut | Tim Ferchen, lyömäsoittimet

1992

Keski-Pohjanmaan kamariorkesteri
Johtaa Juha Kangas
Mikael Helasvuo, huilu | Jukka Savujoki, kitara | Jukka Tiensuu, cembalo | Teija Parviainen, harmonikka | Päivi Mykrä-Nieminen, sello | Juhani Tepponen – viulu | Teija Parviainen, harmonikka | Päivi Mykrä-Nieminen, sello | Heikki Lehtinen, basso | Jouni Joronen, piano | Petri Nieminen, tenorisaksofoni

Tampereen kaupunginorkesteri
Johtaa Atso Almila
Mikko-Ville Luolajan-Mikkola, viulu | Kari Kriikku, klarinetti | Juhani Liimatainen, elektroniikka | Carolyn Carlson, tanssi-improvisointi

Théâtre Europèen De Musique Vivante!
Dominique Grosjean, ääni, liike | Annette Sachs, ääni, liike, piano | Piotr Lachert, piano, liike | Freddy Kerseleers, valo

TEMV! Serenades et fantasies
Annette Sachs, piano | ääni Francoise Vanhecke, sopraano, piano

Avanti!
Johtavat Tuomas Ollila ja Sakari Oramo

1994

Lahden kamarimusiikkiseura
Johtaa Osmo Vänskä

Radion sinfoniaorkesteri
Johtaa Sakari Oramo
Solistina Roland Pöntinen, piano

Tampereen kaupunginorkesteri
Johtaa Petter Sundkvist
Jouko Harjanne, trumpetti | Matti Rantanen, harmoniikka | Avanti-kvartetti, John Storgårds | I-viulu, Anna Hohti, II-viulu | Tuula Riisalo, alttoviulu | Lea Pekkala, sello

Zagros-ensemble
Johtaa John Storgårds
Tuula-Marja Tuomela, laulu | Riikka Talvitie, oboe | Arttu Takalo, vibrafoni |
Ismo Eskelinen, kitara

Selin-kvartetti
Jannika Gustafsson, I-viulu | Marika Gustafsson, II-viulu | Camilla Koiso-Kanttila (Vilkman), alttoviulu | Lauri Angervo, sello | Jaana Kärkkäinen, piano

Tampereen konservatorio NYTT
Kitaraorkesteria johtaa Pauli Talvitie
Lauri Hannu, sähkökitara | Kirsti Tanskanen, viulu | Mikko Kivistö, viulu | Emily Wagoner, alttoviulu | Harri Topi, sello Harri Topi, sello | Antti Rislakki, vibrafoni | Kirsti Tanskanen, viulu | Mikko Kivistö, viulu | Emily Wagoner, alttoviulu | Harri Topi, sello | Elina Kentta, sello | Harri Topi, sello | Markus Mantere, piano

Sonanza
Johtaa Jan Risberg

1996

Trio Toivio
Lauri Toivio, huilu ǀ Seeli Toivio, sello ǀ Kalle Toivio, piano

Moksha
Kusti Vuorinen, piano, flyygelitorvi ǀǀ Matti-Juhani Orpana, tenorisaksofoni ǀ Janne Tuomi, lyömäsoittimet ǀ Tuomas Tainio, lyömäsoittimet ǀ Jarkko Palokas, sähkökitara

Ansiokehitystakuu
Tarja Alakörkkö, harmonikka ǀ Mathias Mortling, sello ǀ Siiri Rasta, viulu

Magnolia-kvintetti
Mirkku Hynninen, huilu ǀ Isa Lehto, klarinetti ǀ Annika Nummelin, viulu ǀ Heli Nironen, sello ǀ Kirsi Tuppurainen, piano

Imu
Eija Huhtala, sello ǀ Pia Kortela, piano ǀ Iiro Ollila, kitara ǀ Marko Portin, klarinetti ǀ Martina Roos, laulu ǀ Matti Sunell, lyömäsoittimet ǀ Tarja Taurula, laulu ǀ Milko Vesalainen, huilu

I’d Rather
Lea Kaijansinkko, viulu ǀ Klaus Koffström, sello ǀ Heikki Hinssa, harmonikka ǀ Harri Kerko, kitara ǀ Perttu Haapanen, piano

Zagros Ensemble
Auli Konttinen, huilu ǀ Patrik Stenström, klarinetti ǀ Kaisa Kallinen, viulu ǀ Sami Mäkelä, sello ǀ Marja-Liisa Anttikoski, piano

Wanhan kirjaston kvintetti
Riitta Koljonen, huilu ǀ Selja Sajaniemi, oboe ǀ Taina Viinisalo, klarinetti ǀ Tanja Louhelainen, corno ǀ Mikko Järviluoto, fagotti

Kerberos
Petri Aarnio, viulu ǀ Petri Alanko, huilu ǀ Ilari Angervo, alttoviulu ǀ Kari Kriikku, klarinetti ǀ Jukka Pohjola, viulu ǀ Panu Pärssinen, kontrabasso ǀ Jussi Särkkä, fagotti ǀ Esa Tapani, käyrätorvi ǀ Jorma Valjakka, oboe ǀ Marko Ylönen, sello

Tapiola Sinfonietta
Johtaa Tuomas Pirilä
Solisteina Timo Korhonen, kitara ja Kari Kriikku, klarinetti

Tampereen kaupunginorkesteri
Johtaa Peter Csaba
Solisteina Mikael Helasvuo, huilu ja Anssi Karttunen, sello

Korvat auki!
Johtaa Hannu Lintu
Hanna Juutilainen, huilu ǀ Heikki Nikula, klarinetti ǀ Mikko Kauppinen, klarinetti ǀ Keijo Liski, käyrätorvi ǀ Sami Koskela, lyömäsoittimet ǀ Jaana Kärkkäinen, piano ǀ Mervi Kinnarinen, viulu ǀ Juha-Pekka Koivisto, viulu ǀ Petteri Poijärvi, alttoviulu ǀ Jukka Rautasalo, sello ǀ Merja Wirkkala, sopraano ǀ Dani Juris, poikasopraano ǀ
Max Lilja, sello, live-elektroniikka ǀ
Mikko Kauppinen, bassoklarinetti, nauha ǀ
Max Savikangas, alttoviulu ǀ Jukka Rautasalo, sello ǀ Sanna Salmenkallio, viulu

Anssi Karttunen, sello ǀ Mikael Helasvuo, huilu ǀ Tuija Hakkila, piano

Kaze Ensemble
Yoko Nishi, koto ǀ Miki Maruta, jushichigen ǀ Kazuhiro Iseki, sangen ǀ Seizan Matsuda, shakuhachi

Edward Vesala Sound & Fury
Jouni Kannisto, saksofoni,  huilu ǀ Jorma Tapio, saksofoni, bassoklarinetti, huilut ǀ Pepa Päivinen, saksofonit, huilut ǀ Matti Riikonen, trumpetti ǀ Iro Haarla, koskettimet ǀ Jimi Sumén, kitarat ǀ Edward Vesala, rummut, perkussiot

Tampere Chamber
Johtaa Atso Almila
Solisteina Jari Salmela, piano ja Otto Virtanen, fagotti

1998

Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
Johtaa Juha Kangas
Solistina Ritva Koistinen, kantele

Konserva Nueva – Konservatorion opiskelijoiden kamarimusiikkikonsertti

Uusi Helsinki -kvartetti
Petri Aarnio, viulu ǀ Jan Söderblom, viulu ǀ Ilari Angervo, alttoviulu ǀ Marko Ylönen, sello

Kirjeitä Tanskasta : Soiva muotokuva Hamletista
Johtaa Timo Muurinen
Tampereen konservatorion improvisaatioryhmä

Tampereen Kaupunginorkesteri
Johtaa Tuomas Ollila
Solistina Jaana Kärkkäinen, piano

Harmonikkatrio Fratres
Raimo Vertainen, Heikki Jokiaho, Toni Hämäläinen

Severi Pyysalo – Anders Jormin -duo
Severi Pyysalo, vibrafoni ǀ Anders Jormin, basso

TomTom -duo
Keijo Puumalainen, perkussiot ǀ Juha Pesonen, basso

Oulun Kaupunginorkesteri
Johtaa Arvo Volmer Solisteina Erkki Hirsimäki, pasuuna sekä Helén Jahren, oboe

Lapin Kamariorkesteri
Johtaa John Storgårds
Solisteina Lennart Palas, huilu, Markku Moilanen, oboe Antal Mojzer, fagotti

2000

Turun kaupunginorkesteri
johtaa Hannu Lintu
Harri Mäki, klarinetti
Tanssiteatteri ERI:
koreografia: Tiina Lindfors
valot: Katja Muttilainen
puvut: Tuula Bergqvist
tanssijat: Tiina Lindfors, Eeva Soini, Lassi Sairela, Jonna Aaltonen, Andrus Kämbre, Alexander Zilberman

Neljä tai melkein neljä (Konservatorion kamariyhtyeitä)
Marko Gothonim, viulu ǀ Petri Aarnio, viulu ǀ Ilari Angervo, alttoviulu ǀ Marko Ylönen, sello ǀ Martti Rautio, piano
Tuomo Lassila, midi-rummut ǀ Janne Tuomi, lyömäsoittimet ǀ Mikael Heikkilä, lyömäsoittimet ǀ Juhani Nuorvala, elektroniikka ǀ Juhani Liimatainen, elektroniikka

Kamarimusiikkia lapsille
Tampereen konservatorion musiikkiopiston ja Juvenalia-musiikkiopiston oppilaiden kamariyhtyeitä

InTime Quintet & Mobita/Dansco
Markku Lindeman, harmonikka ǀ Henrik Perelló, viulu ǀ Jari Salmela, piano ǀ Jorma Salmela, kitara ǀ Hannu Siiskonen, basso
koreografia: Mari Rosendahl
käsikirjoitus: Hanna & Mari Rosendahl
valot: Mikki Kunttu
puvut: Elina Vättö
tanssijat: Suvi Eloranta, Elina Jakowleva, Maija Hoisko, Anniina Kumpuniemi, Tuomo Luhtanen, Mari Rosendahl, Kalle Suominen

Geneviève Blons: Tristan ja Isolde
Elphege Bodereau, tanssi

Tampereen Kaupunginorkesteri
johtaa Teemu Honkanen
Mihail Slobodjanjuk, alttoviulu

Lyömäsoitinyhtye SISU (NOR)
Marius Søbye, Bjørn Skansen, Tomas Nilsson

Seminaari: Musiikki ja Liike
Olli Kortekangas, Päivi Järvinen, Mikko Heiniö, Tiina Lindfors, Frank Carlberg, Jonathan Hollander, Eero Hämeenniemi, Olli Koskelin

Battery Dance Company (USA)

Tanssiteatteri Hurjaruuth: Prinsessa ja Herne
ohjaus: Arja Pettersson
musiikki: Antti Riikonen
muusikko: Iikka Kotaja
valot: Riku Virtanen
lavastus ja puvut: Kirsi Manninen
tanssijat: Marjo Laakkonen, Riku Immonen, Mariella Reinikka, Juha Hietakangas

Lappeenrannan kaupunginorkesteri
Johtaa Hannu Norjanen
Pepa Päivinen, tenorisaksofoni
Trio Finlandia: Eeva Koskinen, viulu, Marita Viitasalo, piano, Riitta Pesola, sello

Battery Dance Company (USA) & Nada
koreografia: Jonathan Hollander
tekninen suunnittelu: Barry Steele
valot: Pat Dignan
tanssijat: Kathi McGowan, Adrianna Thompson, Danté Adela, James Lacey
Nada: Pentti Lahti, saksofoni ǀ Heikki Nikula, bassoklarinetti ǀ Eero Hämeenniemi, piano ǀ Sampo Lassila, basso ǀ Markus Ketola, rummut

Aurinkobaletti: Uniooma
koreografia: Virpi Pahkinen
lavastus: Katarina Norling
valot: Marko Kallela
tanssijat: Tarmo Karivirta, Antti Lahti, Urmas Poolamets, Laura Pylkkänen, Elina Raiskinmäki, Helena Romppanen

Pepa Päivinen, saksofoni & Iro Haarla, piano, harppu

Christine Correa, laulu & Frank Carlberg, piano

Avanti!
Naoko Ichihashi, piano ǀ Jouko Laivuori, piano ǀ
Sami Koskela, Tim Ferchen & Tuomo Lassila, lyömäsoittimet ǀ
Juhani Liimatainen, elektroniikka

2002

Tapiola Sinfonietta
Johtaa Susanna Mälkki
Panu Pärssinen, kontrabasso

Musicatreize (FRA)
Johtaa Roland Hayrabedian
Kaoli Isshiki, Elisabeth Grard, Sylvie Colas, sopraanot ǀ Mireille Quercia, Felicitas Bergmann, Laura Gordiani, altot ǀ Jérôme Cottenceau, Gilles Schneider, Jacques Losse, tenorit ǀ Marc Busnel, Patrice Balter, Alain Lyet, bassot

Mika Väyrynen, harmonikka

Kamariyhtye Uusinta
Johtaa Jani Telaranta
Lauri Toivio, huilu ǀ Sole Terästö, oboe ǀ Päivi Kiljala, klarinetti ǀ Harri Joy, fagotti ǀ Tuomas Ruskeapää, käyrätorvi ǀ Tuomo Lassila, lyömäsoittimet ǀ Lauri Kilpiö, piano ǀ Noa Nakai, Sanna Salmenkallio, viulut ǀ Max Savikangas, alttoviulu ǀ Roi Ruottinen, Seeli Toivio, sellot ǀ Risto Vuolanne, kontrabasso

Musicatreize & PIRAMK/Konservatorion opiskelijat
Johtaa Roland Hayrabedian, Musicatreize ks. yllä
Johanna Kari, huilu ǀ Kaisa Koivula, Tamas Paraczky, klarinetti ǀ Miriam Brown, Jaakko Välimäki,  käyrätorvi ǀ Hanna Peltoniemi, Laura Virtanen, viulu ǀ Jussi Tuhkanen, alttoviulu ǀ Juhana Ritakorpi, sello ǀ Ilkka Heinonen, kontrabasso ǀ Mikael Heikkilä, Tomi Hyttinen, lyömäsoittimet

Jan Lehtola, urut

Tampereen Kaupunginorkesteri
Johtaa Dimitri Slobodeniouk
Ritva Koistinen, kantele

Lumen Valo
Michael Baran, ohjaaja ǀ Michael Baran, Tina Jokitalo, visuaalinen suunnittelu ǀ Tina Jokitalo, valot/lights
Heta Kokkomäki, Titta Lampela, sopraanot ǀ Hanne Graeffe, Riikka Noreila, altot ǀ Aaro Haapaniemi, Kari Turunen, tenorit ǀ Tomi Koponen, baritoni ǀ Juha Suomalainen, basso

Heikki Nikula
Heikki Nikula, bassoklarinetti ǀ Heini Kärkkäinen, piano ǀ Juhani Liimatainen, elektroniikka

Jaana Kärkkäinen, piano

Tampere Raw
Johtaa Janne Haanterä
Anna-Leena Planman, Johanna Kari, huilu ǀ Reetta Näätänen, klarinetti ǀ Janne Pesonen, klarinetti, bassoklarinetti ǀ Jouni Suuronen, käyrätorvi ǀ Jyrki Lähteenmäki, Anna Laakso, piano ǀ Heidi Kuula, Anna Angervo, viulu ǀ Marianne Mäenpää, alttoviulu ǀ Elina Sipilä, sello ǀ Jarkko Uimonen, kontrabasso ǀ Harri Lehtinen, lyömäsoittimet

Giant Robot
Aleksi Tolonen, Arttu Tolonen, Petro Niiniluoto, Tuomas Toivonen, Kim Rantala, Abdissa Assefa

Ooppera Skaala: Voi vietävä!
Mari Palo, sopraano, orava ǀ Riikka Rantanen, mezzosopraano, lintu ǀ Anders Blom, tenori, kirvesmies ǀ Kouta Räsänen, basso, karhu ǀ
Johtaa Jyri Nissilä
Päivi Kiljala, klarinetti, käärme ǀ Hanna Susitaival, urkuharmoni ǀ Sampo Lassila, kontrabasso ǀ Sami Koskela, lyömäsoittimet
Karla Loppi, libretto, ohjaaja ǀ Päivi Loponen, libretto ǀ Katariina Kirjavainen, lavastus, puvustus ǀ Mia Hämäläinen, valosuunnittelu ǀ Minna Vainikainen, koreografia

Tampere Chamber
Johtaa Jaana Haanterä
Edouard Ideltchouk, viulu ǀ Janne Pesonen, klarinetti

2004

Balanescu Quartet
Alexander Balanescu, viulu ǀ James Shenton, viulu ǀ Andrew Parker, alttoviulu ǀ Nicholas Holland, sello

Suomalainen Saksofonikvartetti
Pekka Savijoki, sopraanosaksofoni ǀ Timo Rantanen, alttosaksofoni ǀ Kai Ruskeepää, tenorisaksofoni ǀ Juha Keikkonen, baritonisaksofoni ǀ Kirmo Lintinen, piano ǀ Toni Kulku, Aki Virtanen, lyömäsoittimet

Äänen lumo ry: Elektroniklubi
Suomen teatteriorkesteri
Pink Twins: Vesa Vehviläinen, Juha Vehviläinen, Kimmo Kumela
Siniaalto: Ilai Rämä, Teemu Halmkrona, Tuomas Mettänen
Petri Kuljuntausta, Markus Reuter

Ultra Brass: Siperian aukiolla soi!
Lotte Nyberg, Denise Ward, Maiju Kopra, trumpetit ǀ Saila Rissanen, Maija Kylkilahti, Miriam Brown, Elisa Arola, käyrätorvet ǀ Ami Kumpulainen, Mika Heikkilä, Pekka Laurikka, pasuunat ǀ Eero Kolari, tuuba

Uusi Helsinki –kvartetti: Lounaskonsertti
Petri Aarnio, I viulu ǀ Taija Kilpiö, II viulu ǀ Ilari Angervo, alttoviulu ǀ Joel Laakso, sello

Korvat auki!
Tuuli Lindeberg, sopraano ǀ Pauliina Fred, traverso ǀ Anna Hämäläinen, cembalo ǀ Oleg Larionov, alttoviulu ǀ Maria Kamchilina, piano ǀ Kaisla-Kerttuli Parikka, viulu ǀ Emmi Hiirikoski, viulu ǀ Sari Jeskanen, alttoviulu ǀ Tapio Ollanketo, sello ǀ Aki Virtanen, lyömäsoittimet ǀ Olli-Pekka Tuomisalo, saksofoni ǀ Simo Vuoristo, viulu ǀ Tommi Pounusaari, piano ǀ Emil Holmström, piano

UMO Jazz Orchestra
johtaa Kirmo Lintinen

Jukka Mikkola: Avaruusromua

Balanescu Quartet: Elektroniklubi
Alexander Balanescu, viulu ǀ James Shenton, viulu ǀ Andrew Parker, alttoviulu ǀ Nicholas Holland, sello ǀ Janne Tuomi, lyömäsoittimet

Suomen Kanteleliitto: Lounaskonsertti
Eija Kankaanranta, Mervi Ylivainio, Elisa Kerola-Tuuri, kanteleet ǀ Annaleena Planman, huilu ǀ Pekka Ahonen, klarinetti ǀ Joel Laakso, sello
Pirkanmaan ammattikorkeakoulun jousitrio: Miia Tepponen, viulu ǀ Mikko Väisänen, alttoviulu ǀ Heidi Väisänen, sello

Tampere Filharmonia
Johtaa Jan Söderblom

UMO vs. XL
johtaa Arttu Takalo
XL: Arttu Takalo, vibrafoni ǀ Jarmo Saari, kitara ǀ Tuure Koski, basso ǀ Tomi Salesvuo, rummut ǀ Timo Kuisma, äänisuunnittelu ǀ Tom Ahlberg, valosuunnittelu

Elektroniklubi
Aerodynamystics, Toiminto, Halldor Ulfarsson plays haldorphone (Isl), Es, Kurvin grilli, Dubbing mixers, dj:t slavic walkmen, pirkka

Ultra Brass: Lounaskonsertti
johtaa Juha Untala
Jukka Myllys, baritonitorvi ǀ Antti Hirvonen, pasuuna ǀ Tommi Kolunen, Lotte Nyberg, Denise Ward, Anna-Leena Lumme, Maiju Kopra, trumpetit ǀ Saila Rissanen, Maija Kylkilahti, Miriam Brown, Elisa Arola, Hanna Patana, Päivi Pyymäki, käyrätorvet ǀ Ami Kumpulainen, Mika Heikkilä, Pekka Laurikka, Elvire Katz, pasuunat ǀ Eero Kolari, Harri Miettunen, tuubat ǀ Elias Tikanmäki, Saku Antila, lyömäsoittimet

Das Haus
Pekka Milonoff, ohjaus ǀ Antti Mäkelä, äänisuunnittelu ǀ Teemu Määttänen, lavastus ǀ Tiiti Hynninen, valosuunnittelu ǀ Mikael Helasvuo, huilu ǀ Markku Veijonsuo, pasuuna
Free Okapi: Markus Fagerrud, piano ǀ Heikki Nikula, bassoklarinetti ǀ Sampo Lassila, kontrabasso ǀ Karri Koivukoski, alttoviulu ǀ Jorma Valjakka, oboe ǀ Juhani Liimatainen, periodisoittimet

Matinea Haarlan palatsissa
Harri Topi, sello ǀ Markus Mantere, piano ǀ Eduard Ideltsuk, Kimmo Tullila, viulu ǀ Kimmo Kivivuori, alttoviulu ǀ Sampo Liukko, sello ǀ Eija Kankaanranta, kantele

eRRe
Eero Hämeenniemi, piano ǀ Kari Heinilä, huilu ǀ Sampo Lassila, kontrabasso ǀ Heikki Nikula, bassoklarinetti

Partida-kvartetti
Hanna Peltoniemi, Juha-Pekka Niemelä, viulu ǀ Aino Ojakoski, alttoviulu ǀ Carla Kuotila, sello

Elektroniklubi
Pan sonic: Mika Vainio, Ilpo Väisänen; Jori Hulkkonen, Acid kings, Keys of life dj-group, dj:t tg & Harri

Pirkanmaan ja Turun seudun musiikkiopistot: Lasten ja nuorten Biennale
Joeliina Juslin, huilu ǀ Henna Ala-Mikkula, piano ǀ Maria Lavemäki, sello ǀ Leila Rikabi-Sukkari, piano ǀ Siiri Käpyaho, viulu ǀ Mikaela Kärsämä, sello ǀ Mari Lindfors, lyömäsoittimet ǀ Hanna Ponkala, viulu ǀ Taina Lehmuskoski, viulu ǀ Miina Kanko, viulu ǀ Tiia Hyppönen, piano ǀ Joanna Mäcklin, viulu ǀ Mia Muona, piano ǀ Mari Aalto, piano ǀ Heini Kankainen, piano ǀ Joni Ahonen, tuuba ǀ Anna Törmä, sello ǀ Silja Karttunen, viulu ǀ Iina Turunen, sello;
Turun seudun musiikkiopiston Jousiorkesteri:
László Demeter, kapellimestari ǀ Katri Vuoriluoto, huilu ǀ Riikka Hakala, huilu ǀ Ville Alaranta, klarinetti ǀ Martina Sirén, piano ǀ Ella Mikkola, Aksa Korttila, Ville Tarsa, Markus Kärki, Felix Rentto, ksylofonit ǀ Juuso Peippo, Taina Möysä, Aapo Kujanpää, kitarat

Chilingirian Quartet
Levon Chilingirian, viulu ǀ Charles Stewart, viulu ǀ Susie Mészáros, alttoviulu ǀ Philip De Groote, sello

2006

Biennalefanfaari
Karri Koivisto, pasuuna ǀ Harri Lehtinen, talking drum ’donno’

Avanti
Jan Söderblom, kapellimestari ǀ Matti Närhinsalo, huilu ǀ Jussi Jaatinen, oboeǀ Päivi Kiljala, Heikki Nikula, klarinetti ǀ Erkki Suomalainen, fagotti ǀ Tero Toivonen, käyrätorvi ǀ Pasi Pirinen, trumpetti ǀ Valtteri Malmivirta, pasuuna ǀ Olli-Pekka Tuomisalo, saksofoni ǀ Sami Koskela, lyömäsoittimet ǀ Kristiina Junttu, koskettimet ǀ Ismo Eskelinen, kitara ǀ Jukka Rantamäki, viulu ǀ Tostes Tiebout, alttoviulu ǀ Jukka Rautasalo, sello ǀ Jyrki Hiivirta, kontrabasso

Biennaleklubi: Gumbavanti!, Dj Bunuel
Heikki Nikula, alttosaksofoni ǀ Timo Hietala, koskettimet ǀ Kari Kriikku, rummut ǀ Timo Ahtinen, basso ǀ Ville Hukkinen, perkussiot ǀ DJ Bunuel

Lounaskonsertti
Markku Luolajan-Mikkola, viola da gamba ǀ Varpu Haavisto,viola da gamba ǀ Aapo Häkkinen, cembalo

Karuna II
Janne Tuomi, lyömäsoittimet, Eija Kankaanranta, kantele

Elektronimusiikkia planetaariossa
Jukka Ruohomäki, elektroniikka ǀ Origion, video ǀ Mikko Räisänen, kitara ǀ Janne Rapo, scratch

Uusi Helsinki -kvartetti
Petri Aarnio, viulu ǀ Taija Kilpiö, viulu ǀ Ilari Angervo, alttoviulu ǀ Joel Laakso, sello
feat: Kari Kriikku, klarinetti ǀ Mika Väyrynen, harmonikka ǀ Jarkko Uimonen, kontrabasso

Biennale-klubi: Ampiaba
Judith Sodji, laulu, Lasse Jalava, kitara ǀ Jorma Nieminen, djembe ǀ Eero Tikkanen, basso

Lounaskonsertti
Kai Nieminen, kitara ǀ Jarmo Levy, video

Aperitiivi
Tampereen konservatorion lyömäsoittajat ja afrikkalaisen rummutuksen ryhmä

Tampere Filharmonia
Rolf Gupta, kapellimestari
Ensemble: Jorma Salmela, sähkökitara ǀ Eija Räisänen, sopraano ǀ Olli-Pekka Tuomisalo, alttosaksofoni ǀ Olav Severeide, pasuuna ǀ Kirmo Lintinen, piano

Elektroniklubi
M.A. Numminen ja Dj Sane KONEVELJET: Aito Koneveli, bitit ja biitit ǀ Oiva Koneveli, efektit ja eläimet ǀ Kauno Koneveli, visuaalit ǀ Dj Jukka Mikkola

Lounaskonsertti
Olli-Pekka Tuomisalo, saksofoni ǀ Risto-Matti Marin, piano ǀ Harri Lehtinen, lyömäsoittimet

Roots and routes
AMADINDA PERCUSSION GROUP (Unkari): Zoltán Rácz, Zoltán Váczi, Aurél Holló, Károly Bojtos, lyömäsoittimet

Elektroniklubi
Tone of Finland: Suomen Teatteriorkesteri: Mikael Eriksson, Kimmo Modig, musiikki ǀ Kristian Ekholm, Aleksi Linnamaa, video-remix
RinneRadio & Iro Haarla: Tapani Rinne, puupuhaltimet ǀ Verneri Lumi, elektroniikka ǀ Juuso Hannukainen, lyömäsoittimet ǀ Iro Haarla kosketinsoittimet ǀ Jukka Huitila, valot ǀ Sami Volotinen, miksaus, DJ Ender

Avaruusromua
Jukka Ruohomäki, elektroniikka ǀ Rauli Koskinen, video ǀ Mikko Räisänen, kitara ǀ Janne Rapo, scratch ǀ Jukka Mikkola, avaruusäänet

Lounaskonsertti
Kimmo Hakola, urut

Osuma Ensemble
Harri Lehtinen, Janne Tuomi, Jyri Kurri, Mikael Heikkilä, Toni Hietala, (lyömäsoittimet ǀ Olli-Pekka Tuomisalo, saksofoni ǀ Heikki Lehtinen, basso ǀ Edouard Ideltchouk, viulu ǀ Pekka Ahonen, kapellimestari ǀ Teijo Suomi, Kalle Ruusukallio, Elias Tikanmäki, Niko Ronimus, Jussi Niemelä, Tomi Hyttinen, Joni Lehikoinen, Tuija-Maija Nurminen, lyömäsoittimet / percussion

2008

Folkbarokkiyhtye SAMA
Kreeta-Maria Kentala, Minna Kangas, Tiina Aho-Erola, barokkiviulu ǀ Jouko Mansnerus, barokkialttoviulu ǀ Lea Pekkala, barokkisello ǀ Maria Vahervuo, violone ǀ Petra Aminoff, Pauliina Fred, nokkahuilu ja traverso ǀ Eero Palviainen, teorbi ǀ Petteri Pitko, cembalo 

Etnoklubi
Pekko Käppi, jouhikko, laulu ǀ Maria Kalaniemi, harmonikka, laulu ǀ Olli Varis, kitara 

Lounaskonsertti
Sanna Kurki-Suonio, laulu ǀ Elisa Kerola, kantele ǀ James Andean, elektroniikka 

Zagros
Auli Kontinen, huilu ǀ Päivi Kiljala, klarinetti ǀ Otto Virtanen, fagotti ǀ Tommi Hyytinen, käyrätorvi ǀ Tapio Paavilainen, trumpetti ǀ Anna-Liisa Räsänen, pasuuna ǀ Hannu Vasara, viulu ǀ Kaisa Kallinen, viulu ǀ Camilla Koiso-Kanttila, alttoviulu ǀ Miika Uuksulainen, sello ǀ Sampo Lassila, kontrabasso ǀ Jani Niinimäki, lyömäsoittimet ǀ Paula Malmivaara, oboe

Etnoklubi
POING (Nor) feat. Becaye Aw & Pekka Kuusisto: Frode Haltli, harmonikka ǀ Rolf-Erik Nystrøm, saksofoni ǀ Håkon Thelin, kontrabasso ǀ Becaye Aw, laulu, kitara ǀ Pekka Kuusisto, viulu

Tundramatiks
Janne Masalin, laulanta, kitarat ja kurttu ǀ Tatu Rönkkö, rytmit ǀ Osku Laine, basso, mandoliini ja murinat 

Lounaskonsertti
Veli Kujala, harmonikka ǀ Susanne Kujala, urut 

Tampere Filharmonia
Ernest Martínez Izquierdo, kapellimestari ǀ Pekka Kuusisto, viulu 

Elektroniklubi
Kuupuu: Jonna Karanka, laulu, elektroniikka ym.
Pepe Deluxé feat. Pekka Kuusisto: Tommi Lindell, modulaarisyntetisaattori, vocoder-laulu ǀ Jari Salo, samplerit, efektit, perkussiot ǀ Miikka “McGyver” Paatelainen, kitara, basso, theremin ǀ Markku Reinikainen, rummut ǀ Pekka Kuusisto, viulu ǀ Eetu Vihervaara, vj ǀ Henry Walden, miksaus 

Jäänmurtajat
Lotta Wennäkoski, sävellykset, viulu ja laulu ǀ Petri Bäckström, laulu ǀ Heikki Nikula, klarinetti

Meta4
Minna Pensola, Antti Tikkanen, viulu ǀ Atte Kilpeläinen, alttoviulu ǀ Tomas Djupsjöbacka, sello

Elektroniklubi
Neum: Otto Romanowski, Ilkka Niemeläinen, Esa Kotilainen, syntetisaattori 
Haltya: Tommi Sirkiä
Headphonics: Tommi Sirkiä, Markku Louhio

Näsin ääni
johtaa Kari Turunen

2010

Anu Komsi, Piia Komsi & Ilmo Ranta
Anu Komsi, sopraano ǀ Piia Komsi, sopraano ǀ
Ilmo Ranta, piano

Jukka Mikkola
Avaruusseikkailu 2010 Space Odyssey 2010

Helsinki-Kitaraduo
Mikko Ikäheimo, kitara ja teorbi ǀ Rody van Gemert, kitara ja barokkikitara

TampereRaw
Tuomas Turriago, kapellimestari ǀ Seppo Planman, huilu ǀ Janne Pesonen, klarinetti ǀ Reetta Näätänen, klarinetti ǀ Nils Röömussaar, oboe ǀ Tuukka Vihtkari, fagotti ǀ Jaakko Välimäki, käyrätorvi ǀ Anna Angervo, viulu ǀ Eeva Oksala, viulu ǀ Heili Hannikainen, alttoviulu ǀ Maija Juuti, sello ǀ Jarkko Uimonen, kontrabasso 

Marko Ylönen, Harri Österman & Martti Rautio
Marko Ylönen, sello ǀ
Harri Österman, sello ǀ
Martti Rautio, piano

Elektroniklubi
Lubo-Mir
Turistit: J. K. Ihalainen, runot, ääni ǀ J. Karelius, koneet, soittimet ǀ Lasse Kantanen, koneet, rummut 
Waisted Flanders
A Simple Day: Jone Takamäki, shakuhachi, saksofonit, bassoklarinetti, huilut ǀ Dj Bunuel, elektroniikka
Wimme: Wimme Saari, joiku ǀ Tapani Rinne, puhaltimet ǀ Juuso Hannukainen, lyömäsoittimet ǀ Matti Wallenius, akustiset kielisoittimet ǀ Tuomas Norvio, miksaus, elektroniikka
Janne Tuomi, lyömäsoittimet 
Jori Hulkkonen

Varpu Haavisto, Kari Vuola & Nicholas Söderlund
Varpu Haavisto, gamba ǀ
Kari Vuola, urut ǀ
Nicholas Söderlund, baritoni

Tampere Filharmonia
Anna-Maria Helsing, kapellimestari ǀ Virpi Pahkinen, tanssi 

Ah Kuni, Ahaa!
Teppo Hauta-aho, kontrabasso ǀ Joonas Ahonen, piano, cembalo ǀ Veli Kujala ǀ harmonikka ǀ Heikki Nikula, bassoklarinetti 

Rantamäki-kvartetti
Jukka Rantamäki, viulu ǀ Kati Rantamäki, viulu ǀ Ulla Soinne, alttoviulu ǀ Tuija Rantamäki, sello

Jousia-kvartetti
Janne Nisonen, viulu ǀ Eriikka Maalismaa, viulu ǀ Lilli Maijala, alttoviulu ǀ Johannes Rostamo, sello 

Mario Caroli & Sonia Turchetta
Mario Caroli, huilu ǀ
Sonia Turchetta, mezzosopraano

defunensemble
Emil Holmström, piano ǀ Markus Hohti, sello ǀ Mikko Raasakka, klarinetti ǀ Lily-Marlene Puusepp, harppu ǀ Hanna Kinnunen, huilu ǀ Timo Kurkikangas, elektroniikka ǀ Marko Myöhänen, elektroniikka 

Elektroakustinen iltapäivä
Anu Miikkulainen, huilu 
Hanna Suoniemi, viulu 
Oili Tuhkanen, alttoviulu 
Panu Siik, elektroniikka 

2012

Polyteknikkojen Kuoro 
Juha Kuivanen, kuoronjohtaja 
Teppo Lampela, baritoni 

defunensemble feat. M.A. Numminen
Mikko Raasakka, klarinetit ǀ Hanna Kinnunen, huilu ǀ
Lily-Marlene Puusepp, harppu ǀ Markus Hohti, sello ǀ Emil Holmström, piano ǀ Sami Klemola, sähkökitara ǀ M.A. Numminen, resitointi ǀ Marko Myöhänen & Timo Kurkikangas, teknologia ǀ
Merja Nieminen, visualisaatio, live-videot 

Metropolia Ammattikorkeakoulun musiikin opiskelijat
Annika Fuhrmann, sopraano, jouhikko ǀ Johanna Tarkkanen, sello ǀ
Esko Lång, klarinetti, bassoklarinetti ǀ
Paul-Erik Söderqvist, kitara ǀ Turkka Inkilä, huilu ǀ Sofia Kirchakova, oboe

Veli Kujala
Veli Kujala, neljäsosasävelaskelharmonikka 

The Bugallo-Williams Piano Duo
Helena Bugallo (ARG), Amy Williams (USA)

Juho Laitinen, Heikki Nikula & Niko Kumpuvaara
Juho Laitinen – sello ǀ
Heikki Nikula, klarinetti, bassoklarinetti ǀ Niko Kumpuvaara, harmonikka

Jouko Kyhälä & Saalas
Jouko Kyhälä, huuliharput ǀ Eero Grundström, harmooni, melodica
Hannu Oskala, tuuba ǀ Marko Timonen, lyömäsoittimet 

Spontaani Vire
Emilia Lajunen, viulu, avainviulu ǀ Eero Grundström, harmooni
ǀ Johanna Juhola, harmonikka ǀ Sara Puljula, basso

Suomalainen Barytontrio
Markus Kuikka, baryton ǀ
Markus Sarantola, alttoviulu ǀ Jussi Seppänen, sello

Tampere Filharmonia
Sasha Mäkilä, kapellimestari
Camilla Hoitenga, huilu

Pekka Pohjola Group
Markku Kanerva, kitara ǀ Seppo Kantonen, kosketinsoittimet ǀ
Lauri Porra, basso ǀ Anssi Nykänen, rummut

Frank Zappa Memorial Pancake Breakfast
Antti Koivula, laulu ǀ Janne Toivonen, trumpetti ǀ
Petteri Hietamäki, alttosaksofoni ǀ Heikki Tuhkanen, pasuuna ǀ
Mikko Enqvist, kitara ǀ Olli Kari, marimba, vibrafoni ǀ
Iikka Kotaja, kosketinsoittimet ǀ Antti Kivimäki, basso ǀ
Joni Leino, rummut 

Ere Lievonen
Ere Lievonen, cembalo, klavikordi 

Arktinen Hysteria
Matti Närhinsalo, huilu ǀ Laura Kemppainen, oboe ǀ
Christoffer Sundqvist, klarinetti ǀ Tommi Hyytinen, käyrätorvi ǀ
Ann-Louise Wägar, fagotti

TampereRaw
Tuomas Turriago, kapellimestari ǀ Tuuli Lindeberg, sopraano ǀ
Seppo Planman, huilu, bassohuilu ǀ Janne Pesonen, klarinetti, bassoklarinetti ǀ
Jaakko Välimäki, käyrätorvi ǀ Samu Metsänen, baritonisaksofoni ǀ
Jarmo Julkunen, mandoliini ǀ Jorma Salmela, sähkökitara ǀ Petri Mäkiharju, sähköbasso ǀ Anu Vehviläinen, piano ǀ
Veli Kujala, harmonikka ǀ Heidi Kuula, viulu ǀ Anna Angervo, viulu ǀ
Heili Hannikainen, alttoviulu ǀ Elina Sipilä, sello ǀ Jarkko Uimonen, kontrabasso ǀ

UMO Jazz Orchestra
Kari Heinilä, kapellimestari 
Kirmo Lintinen, piano
Aili Ikonen, laulu

Pipoka
Veli Kujala, harmonikka ǀ Jarmo Julkunen, kitara ǀ
Petri Keskitalo, tuuba ǀ Sam Huber, laulu

The Northern Governors
Kalevi Louhivuori, trumpetti ǀ Linda Fredriksson, saksofonit ǀ
Tuomo Prättälä, koskettimet, laulu ǀ Osmo Ikonen, basso, laulu ǀ
Petteri Sariola, kitara, laulu ǀ Jyri Sariola, rummut ǀ
Heikki Tuhkanen, pasuuna

Dallapé
solistit: orkesterinjohtaja Juha Hostikka ja Sami Saari
Anssi Nykänen, rummut ǀ Harri Rantanen, basso ǀ
Varre Vartiainen, kitara ǀ Niko Kumpuvaara, harmonikka ǀ
Mauri Saarikoski, viulu ǀ Arttu Takalo, ksylofoni ǀ
Petri Puolitaival, alttosaxofoni ǀ Heikki Pohto, tenorisaksofoni ǀ
Tero Lindberg, trumpetti ǀ Antti Rissanen, pasuuna

2014

Ismo Eskelinen & Jarmo Julkunen
Ismo Eskelinen, klassinen kitara ǀ Jarmo Julkunen, renessanssikitara, barokkikitara, ukulele, akustinen teräskielinen kitara

Bussi numero 13
Auvo Vihro, ohjaaja ǀ Hannu Pohjanoro, sävellystön ohjaaja ǀ TAMKin teatterimusiikin ja Tampereen konservatorion opiskelijat

Uusinta Ensemble
Jukka Iisakkila, kapellimestari ǀ Malla Vivolin, huilu ǀ Markus Kaarto, klarinetti ǀ Lauri Kilpinen, pasuuna ǀ Väinö Jalkanen, piano ǀ Antti Suoranta, lyömäsoittimet ǀ Maria Puusaari, viulu ǀ Teija Kivinen, viulu ǀ Max Savikangas, alttoviulu ǀ Markus Hohti, Sello

Kairos Quartett (DE)
Wolfgang Bender, viulu ǀ Stefan Häussler, viulu ǀ Simone Heilgendorff, alttoviulu ǀ Claudius von Wrochem, sello

Dominus Krabbe
Teppo Lampela, kontratenori ǀ Mari Mäntylä, dekakordi ǀ Kimmo Kahta, ohjaus

Tampere Filharmonia
Anna-Maria Helsing, kapellimestari
Cho-Liang Lin, viulu

Sepia
Victoria Lindqvist, laulu ǀ Lauri Schreck, kitara, laulu ǀ Jon-Patrik Kuhlefelt, äänisuunnittelu

Ice Loving Animals
Marzi Nyman, kitara ǀ Niko Kumpuvaara, harmonikka ǀ Arttu Takalo, vibrafoni ǀ Jaska Lukkarinen, rummut

TampereRaw
Tuomas Turriago, kapellimestari
Seppo Planman, huilu ǀ Heikki Pöyhönen, oboe, englannintorvi ǀ Janne Pesonen, klarinetti, bassoklarinetti ǀ Reetta Näätänen, klarinetti ǀ Timo Jäntti, fagotti, kontrafagotti ǀ Jaakko Välimäki, käyrätorvi ǀ Antti Hirvonen, pasuuna ǀ Maria Itkonen, viulu ǀ Heili Hannikainen, alttoviulu ǀ Jarkko Uimonen, kontrabasso

Humus

Stringpurée Band
Senni Eskelinen, sähkökantele ǀ Kalle Ylitalo, basso ǀ Niko Votkin, rummut

Lauri Porra Band
Lauri Porra, basso ǀ Mikko Kosonen, kitara ǀ Aki Rissanen, koskettimet ǀ Juho Viljanen, pasuuna, lyömäsoittimet, elektroniikka ǀ Ville Pynssi, rummut

Quinsonitus Brass & Percussion Ensemble
Toni Isokivi, trumpetti ǀ Mikael Topi, trumpetti ǀ Mikko Perälä, käyrätorvi ǀ Torsti Pirkkanen, pasuuna ǀ Janne Roine, tuuba ǀ Tomi Salo, lyömäsoittimet ǀ Saana Iljin, piano

2016

Rank Ensemble
Saara Olarte, harppu, elektroniikka ǀ James Andean, piano, elektroniikka ǀ Solmund Nystabakk, kitara, elektroniikka ǀ Elena Kakaliagou, käyrätorvi, elektroniikka

Pink Twins & Antti Tolvi
Pink Twins & Antti Tolvi – elektroniikka, urut

Jan Lehtola
Jan Lehtola, urut

defunensemble
Hanna Kinnunen, huilu ǀ Mikko Raasakka, Tapani Rinne, klarinetti ǀ Emil Holmström, piano ǀ Anders Pohjola, Timo Kurkikangas, Tuomas Norvio, elektroniikka

Kaartin soittokunta
Johtaa Petri Komulainen

Tapani Rinne
Tapani Rinne, bassoklarinetti

Ensemble Adapter
Kristjana Helgadóttir – huilu ǀ Ingólflur Vilhjálmsson, klarinetti ǀ Gunnhildur Einarsdóttir, harppu ǀ Matthias Engler, lyömäsoittimet

Tampere Filharmonia
Ville Matvejeff, kapellimestari
Mikael Helasvuo – huilu

Islaja

Tomutonttu
Jan Anderzén, elektronisilla soittimilla muokatut äänet

Pöllöt
Jaakko Tolvi & Janne Kauppinen, kitara ja laulu ǀ Jukka Herva, kosketinsoittimet ǀ Markus Jalonen, basso ǀ Aleksi Friman, rummut

Eleanoora Rosenholm
Pasi Salmi, koskettimet ǀ Noora Tommila, laulu ǀ Tatu Säteri, kitara ǀ Olli Joukio, rummut ǀ Alpo Nummelin, rummut, perkussiot ǀ Turo Sinkkonen, basso

Janne Tuomi
Janne Tuomi, lyömäsoittimet

Maria Puusaari
Maria Puusaari, viulu

Osuma Ensemble
Mikael Heikkilä, Toni Hietala, Jyri Kurri, Harri Lehtinen, Janne Tuomi, lyömäsoittimet

Nadar Ensemble
Pieter Matthynssens, sello ǀ Elisa Medinilla, piano, peliohjain ǀ Dries Tack, klarinetti, peliohjain ǀ Yves Goemaere, lyömäsoittimet ǀ Wannes Gonnissen, ääni ǀ Rebecca Diependaele, manageri ǀ Stefan Prins & Pieter Matthynssens, taiteellinen johto ǀ Thomas Moore, tuottaja

Lau Nau
Laura Naukkarinen, laulu, kitara, elektroniikka

Jarse
Jari Suomalainen, laulu, kitara, elektroniikka ǀ Jaakko Tolvi, rummut

Olimpia Splendid
Katri Sipiläinen, basso, laulu ǀ Jonna Karanka – kitara, laulu ǀ Heta Bilaletdin, kitara, laulu

Risto
Risto Ylihärsilä, laulu ǀ Tuomas Eriksson, kitara ǀ Ninni Luhtasaari, basso ǀ Ville Leinonen, rummut

Musiikkisatu Kana Kot
Petri Juutilainen, sävellys ǀ Julius Martikainen, kertoja ǀ Reetta Näätänen, klarinetti ǀ Timo Jäntti, fagotti ǀ Heikki Pöyhönen, oboe ǀ Pauliina Koskela, käyrätorvi ǀ Marianne Järvinen, huilu, pikkolohuilu

The Pianist
Thomas Monckton, roolissa ǀ Thomas Monckton & Sanna Silvennoinen, suunnittelu ja ohjaus ǀ Tuomas Norvio, äänisuunnittelu ǀ Juho Rahijärvi, valosuunnittelu ǀ Kati Mantere, pukusuunnittelu ǀ Anna Hunscott, valot ǀ Ian Dixon-Wilkinson, ääni

2018

The Riot Ensemble
Anna Hashimoto, klarinetti ǀ Ausias Garrigos, bassoklarinetti ǀ David Royo, lyömäsoittimet ǀ Claudia Maria Racovicean, piano ǀ Kaya Kuwabara, viulu ǀ Jennifer Ames, alttoviulu ǀ Sophie Rivlin, sello ǀ Aaron Holloway-Nahum, johtaja

Ahti & Haasjoki
Marja Ahti, elektroniikka ja kenttä-äänitykset ǀ Pauliina Haasjoki, runous

Sushi Jugend
Antti Vuornos, elektroniikka & perkussiot

D på D
Maiju Jouppi, DIMI-A ǀ Jari Suominen, DIMI-A ǀ

Ilpo Numminen
Ilpo Numminen, syntetisaattori & sähkökitara

Harmony of the Spheres & Jari Suominen
Jorma Kalevi Louhivuori, trumpetti ǀ Aino Peltomaa, laulu ǀ Antti Peltomaa, buzuki, koskettimet, elektroniikka ǀ Jari Suominen, syntentisaattori

Kristina Kuusisto
Kristina Kuusisto, bandoneon

defunensemble
Hanna Kinnunen, huilu ǀ Mikko Raasakka, klarinetti ǀ Lily-Marlene Puusepp, harppu ǀ Emil Holmström, piano ǀ Markus Hohti, sello ǀ Anders Pohjola, elektroniikka ǀ Timo Kurkikangas, elektroniikka

Rauhan orkesteri
Ville Jolanki, puhaltimet ǀ Antti Tolvi, puhaltimet ǀ Tero Kemppainen, basso ǀ Jaakko Tolvi, perkussiot

Anna Högberg
Anna Högberg, saksofoni

Lichen Gumbo
Ville Oinonen, kitara, laulu ǀ Olli Aarni, elektroniikka

Harmony of the Spheres & Markus Hohti
Jorma Kalevi Louhivuori, trumpetti ǀ Aino Peltomaa, laulu ǀ Antti Peltomaa, buzuki, kosketinsoittimet, elektroniikka ǀ Markus Hohti, sello

Ensemble Garage
Liz Hirst, huilu ǀ Till Kuenkler, pasuuna ǀ Annegret Mayer-Lindenberg, alttoviulu ǀ Malgorzata Walentynowicz, syntetisaattori ǀ Yuka Ohta, lyömäsoittimet ǀ Simon Spillner, äänisuunnittelu ǀ Brigitta Muntendorf, taiteellinen johtaja

Tampere Filharmonia
Lawrence Renes, kapellimestari
Jennifer Koh, viulu

Keijut
Äly (Antti Tolvi), elektroniikka ǀ Aika (Tero Niskanen), sampleri ǀ Lähde (Roope Eronen), syntetisaattorit

Dxxxa D & Nukkehallitus
Dxxxa D, vokaali ǀ Ville Jolanki, puhaltimet ǀ Sami Pekkola, puhaltimet ǀ Antti Tolvi, puhaltimet ǀ koskettimet, basso ǀ Janne Hast, koskettimet ǀ Marko Ylianttila, kitara ǀ Tero Kemppainen, basso ǀ Jaakko Tolvi, rummut

Draama-Helmi
Helmi Kajaste, laulu

Harmony of the Spheres & Kari Ikonen
Jorma Kalevi Louhivuori, trumpetti ǀ Aino Peltomaa – laulu ǀ Antti Peltomaa, buzuki, kosketinsoittimet, elektroniikka ǀ Kari Ikonen, moog

Ääni-kollektiivi
Kaisa Kortelainen, huilu ǀ Helmi Malmgren, klarinetti ǀ Väinö Jalkanen, piano ǀ Jerry Piipponen, lyömäsoittimet ǀ Aliisa Neige Barrière, viulu ǀ Sirja Nironen, sello

UMO Jazz Orchestra
Joht. Kirmo Lintinen

Silvia ja minä
sävellys Markus Fagerudd ǀ libretto Eppu Nuotio ja Tiina Brännare ǀ ohjaus Tiina Brännare ǀ Kuningatar Elisabet II Johanna Rusanen-Kartano ǀ Kuningatar Silvia Riikka Hakola ǀ Walesin prinssi Charles Arttu Kataja ǀ Kuningatar Elisabet II:n asu Sanni Tamminen

TampereRaw
Anna Angervo, viulu ǀ Elina Sipilä, sello ǀ Janne Pesonen, klarinetti ǀ Ville Hautakangas, piano

John Butcher
John Butcher, saksofoni

Elifantree
Anni Elif Egecioglu, laulu, syntetisaattori, piano ǀ Pauli Lyytinen, tenorisaksofoni, efektit, EWI, rumpukone, syntetisaattori ǀ Olavi Louhivuori, rummut ǀ Joonas Saikkonen, ääniteknikko

Satuooppera Prinsessa Papupata
libretto Susanna Haavisto ǀ sävellys ja kapellimestari Tuomas Turriago ǀ Prinsessa Aleksiina Turtiainen ǀ Kuningas ja stadilainen Wille Enckell ǀ Petrus, kokki ja turkulainen Sonja Herranen ǀ Hessu, puutarhuri ja Tangoprinssi Saija Siuko ǀ Hovineito ja mummo Marjaana Ritanen

Esbjerg Ensemble
Ernst Kovacic, kapellimestari ǀ Julie Eskær, viulu ǀ Sakari Tepponen, viulu ǀ Michel Camille, alttoviulu ǀ Carl-Oscar Østerlind, sello ǀ Valur Pálsson, kontrabasso ǀ Kerstin Thiele, huilu ǀ Felicia Greciuc, oboe ǀ Ron Chen-Zion, klarinetti ǀ Antti Salovaara, fagotti ǀ Joke Wijma, käyrätorvi ǀ Christian Martinez, lyömäsoittimet